Suwałki: Comarch wdroży tam projekt "Miasto Zdrowia"

Autor: Puls Biznesu/Rynek Zdrowia   31 maja 2016 19:30

 Comarch, producent systemów informatycznych, uruchomił w Suwałkach pilotażowy program usług medycznych. W ramach projektu "Miasto Zdrowia" udostępni samorządowi urządzenia telemedyczne, przenośne aparaty diagnostyczne oraz aparaty telemetryczne do monitoringu EKG pacjentów.

Dodatkowo uruchomiona zostanie platforma teleinformatyczna, dzięki której placówki medyczne będą mogły realizować zdalne usługi medyczne. Całe wdrożenie zostanie zintegrowane z Podlaskim Systemem Informacyjnym e-Zdrowie, które działa na terenie województwa od 2015 roku. Tak wynika z umowy.

Umowa z miastem przewiduje, że projekt ruszy w listopadzie2016 r.  i będzie realizowany do końca 2017 roku, wspólnie z Województwem Podlaskim, jako partnerem wiodącym. Do systemu zostaną podłączone trzy placówki medyczne: Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Medycyny Szkolnej i Promocji Zdrowia "SANITAS" w Suwałkach oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Program pilotażowy dla miasta Suwałki realizowany będzie w ramach projektu badawczo-rozwojowego "Miasto Zdrowia", prowadzonego przez Comarch. Głównym założeniem projektu jest objęcie mieszkańców kompleksową opieką zdrowotną dzięki innowacyjnych systemom informatycznym.

"Miasto Zdrowia" to rozwiązanie na styku dwóch dziedzin: smart city i e-zdrowie - podał Comarch w informacji dla mediów.

- Wdrażając pilotażowe programy chcemy pokazać samorządom jak produkty IT pomagają w zarządzaniu systemem opieki i dokumentacją medyczną w regionie, a w efekcie podnoszą jakość świadczonych usług - mówi Piotr Piątosa, prezes zarządu Comarch Healthcare.

W ramach współpracy krakowska firma dostarczy podlaskim placówkom medycznym urządzenia telemedyczne: zdalne KTG, przenośne stanowisko telemedyczne, aparaty przenośne do diagnostyki EKG, aparaty telemetryczne do monitoringu EKG pacjentów na terenie szpitala, urządzenia klasy medical-hub.

Korzystając z tych urządzeń jednostki służby zdrowia będą w stanie świadczyć szereg usług z portfolio Comarch: Zdalna Położna - usługa dedykowana kobietom w ciąży, wykorzystująca urządzenie KTG; Zdalna Pielęgniarka - dla dzieci w wieku szkolnym, do wykonywania badań profilaktycznych i przesiewowych, wykorzystująca przenośne stanowisko telemedyczne; Zdalna Rehabilitacja i Profilaktyka - usługa wykorzystująca aparaty przenośne do diagnostyki EKG oraz urządzenia telemetryczne do monitoringu EKG pacjentów szpitala oraz Zdalna Opieka - dedykowana osobom w podeszłym wieku, wykorzystująca urządzenia klasy medical-hub.

- Personel medyczny każdej placówki objętej programem będzie miał dostęp do zgromadzonej w jednym miejscu elektronicznej dokumentacji oraz historii choroby pacjenta. W ten sposób lekarz czy pielęgniarka szybko będzie w stanie sprawdzić gdzie wcześniej leczył się pacjent, jakie badania miał realizowane i jakie leki obecnie przyjmuje - mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.